Veteriner Evi Size En Yakın Veteriner
Büşra Karıman  Paylaş        Büşra Karıman
Bilgisayarınızı Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Bilgisayarınızı Korumak İçin Yapılması Gerekenler

İlk yapılması gereken kullandığımız sistemi tanımamız çünkü bilinçsiz kullanımlarda en büyük açığı kendimiz oluşturmuş oluruz.

Lisanslı yazılım kullanmaya özen gösteriniz.
Ücretsiz yazılımlara dikkat edin.Ücretsiz yazılımlar fazla yatırım yapmadığı için güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Kötü niyetle hazırlanmamış olsa bile birileri bunu kötü niyetli kullanabilir.
Eğer bir hizmet ücretsiz ise ürün sizsiniz demektir. Bunu unutmayın.
Tüm şifrelerde mutlaka zor şifre uygulayın. Basit şifreler kolay çözülecektir. Unutmayın uzun süredir aynı şifreyi kullanıyorsanız mutlaka değiştirin farklı şifre kullanın. Kim benimle uğraşacak demeyin.
Kullandığımız sistemlerde ve şifrelerde biraz paranoyak olmaktan zarar gelmez.

Kullandığınız işletim sistemini mutlaka güncelleyin. Kullandığınız işletim sistemi bilgisayarın bel kemiğidir. Bu yüzden mutlaka güncel ve temiz olması gerek. 

Mutlaka bir anti virüs programı kurun ve güncel tutun. Firewall Güvenlik Duvarı kullanın veya windowsun içinde bulunan Windows Güvenlik Duvarını aktif edin. Bu sayede işletim sisteminizi güvence altına almış olursunuz. Güncellemesi yapılmamış bir anti virüs programı veya internet güvenlik duvarı yeni virüs ve saldırılara karşı açık demektir. Bundan dolayı antivirüs güncellemelerinizi sürekli kontrol edin ve virüs tarama işleminizi sık aralıklarla yapınız.

Güvenlik duvarı ve antivirus programları güvenliğinizi artırarak bilgisayarınızın ele geçirilmesini ve siz anlamasanız dahi başkalarına karşı saldırı amaçlı kullanılmasına engel olur. Çünkü virus ve saldırganlar her zaman size saldırmak için bilgisayarınızı ele geçirmez. Bazen bu açıktan girdikten sonra başka sistemlere saldırı içinde bilgisayarınızı kullanabilir. Bu durumda istemeden bir saldırıya ortak olmuş ve ortam sağlamış olursunuz. 

Size email ile gelen Ofis dosyalarını açarken dikkatli olun, kaynağını bilmiyorsanız açmayın içinde bilmediğiniz makrolar yazılmış olabilir. E-posta ile gelen çalıştırılabilir dosyaları sadece e-postayı gönderen kişinin gönderdiğinden emin olduğunuz durumlarda çalıştırın ve  antivirüs programı devreye girerse kesinlikle devre dışı bırakmayın. Çünkü gönderen de bilemeyebilir size gönderidği dosyaya virüsün kendisini eklediğini.

Bilgisayarınızdaki kişisel bilgileri ele geçirmek üzere bilgisayara sızan casus  yazılımlara karşı anti-spyware yazılımları kullanın.

Sistemlerin sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Unutmayın bilgisayara ne yapacağını biz söylüyoruz.

Biz kontrol altında tutmazsak bilgisayarımızı kötü amaçlar için başkaları yönetecektir.

Paylaş       
Yorumlarınız bizim için önemli, lütfen yazınız

Medyabim Hazır Site