Veteriner Evi Size En Yakın Veteriner
Semih Sağışman  Paylaş        Semih Sağışman
Apple Kullanmanın Faydaları (Siri)

Apple Kullanmanın Faydaları (Siri)

  

Herkese merhaba,

Geçtiğimiz günlerde Ios 8.3 Beta3 versiyonu yayınlandı. Merakla beklediğim Siri' nin türkçe performansını test etme imkanım oldu. Öncelikle söylemeliyim ki 1-2 seneye kalmaz siri "bi çay koysana" seviyesine gelir. Daha beta sürümü olmasına rağmen gayet başarılı bir performans gösterdi. Ancak Şarj durumundayken "Hey Siri" komutunu algılamaması ve bazı sorulara saçma cevap vermesi tamamen beta olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. 

Dün Ios 8.3 Beta4 yayınlandı ve siri ile ilgili birçok sıkıntı da gitmiş gibi görünüyor. 

Siri ile neler yapabiliriz? Bu sorunun cevabı biraz uzunca ama yine de önemli konu başlıklarını yazmak istiyorum. 

Telefon arama, uygulama başlatma, mesaj yazdırma, takvim e anımsatma ya da görev ekleme, harita ile yol tarifi alma, twitter da tweet gönderme, aratma, Facebook ta yayımlama(bu özellik henüz çalışmıyor), mail yazdırma, saat sorma, not aldırma vs vs vs..... 

Patronsanız asistanınızı işten çıkartabilirsiniz :) çok az elektrik masrafı dışında herhangi bir masrafı olmayan Iphone 4S ve sonrası kullanıcılar için 7/24 asistanınız siri size çok yardımcı olacaktır. (siri nin latifesi)

Siri yi kullanmaya başlamadan önce ingilizce versiyonu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Tamamen komutlara hesap makinası kıvamında bir karşılık vereceğini düşünmüştüm. Ancak siri bizi güzel bir yerden vurdu. Sirinin bizimle ilgililenen, bizi düşünen ve esprili bir yaklaşımı var.

  

  

Beta4 ile biraz daha düzelen siriye şarjdayken "Hey Siri" demeniz yeterli. Sesinizi algılayıp devreye giriyor. Ondan sonra yapabildiği ne varsa yaptırabiliyorsunuz. Uygulama sırasında telefon aç, mesaj yaz, mail at  gibi komutlara güvenlik sebebi ile önce iphone ununuzun kilidini açın uyarısı alıyorsunuz. 

Günaydın, saat kaç dediğinizde aldığınız cevap gayet sıcak. Hava durumu ile ilgili yanıtları da çok başarılı geldi bana.

  

  

  

Gps ile yol tariflerinde ciddi sıkıntıları var. Öncelikle kullandığı harita prgramı ile yol tarifi çok zor çünkü haritaları neredeyse 5-6 sene öncesine ait. Bu durumda canım Türkiye' mde  bugün sağa sapılabilen sokağa yarın girilmez uyarısı konulduğunu düşünürsek Siri ile seyahat sıkıntılı olacak. Kendi eksikliğini de farketmiş olacak ki yol tarifine başlamadan önce size farklı uygulama da kullanabilirsiniz bilgisini veriyor (2sn. içinde seçmeniz gerek kapanıyor). Ancak yüklü olan harita programları arasında sadece google maps i gösrterip Yandex.Navi yi göstermemesini de betalığına verelim. 

Iphone un arkadaş bul (find my friend) uygulamasını kullanarak kişiyi arattırabilmeniz çok başarılı olmuş. 

  

  

  

Spor konularına henüz giriş yapamamış. Eğer spor uygulama ya da haberlerini filtreleyebilirse siriyi sıkı bir Fenerbahçe taraftarı yapıp arasıra bana haber göndermesini istemem hiç fena olmaz.

Zamansız selamlarda (gece yarısında selam vermek), ailevi sorularda, teşekkür ettiğinde gelen cevapların gündelik kullandığımız türkçe olması güzel, esprili ve hoş..

  

  

   

  

Yemek konusunda da çok yardımcı olacak gibi görünüyor. "Karnım acıktı" dediğinizde size yakın yemek, cafe gibi mekanlar arıyor. 

  

ve son olarak siri den değişik cevaplar ve tanımlamalar..    Not: çekoslavaky.....mısınız  gibi bir kelimeyi yazabiliyorken "anımsatıcı" kelimesini hanım satıcı olarak algılaması çok değişik.

  

  

  

  

Sonuç olarak 2 haftaya yakındır test ettiğim siri bize çok faydalı olacak gibi görünüyor. Apple yine yapacağını yaptı vazgeçilmez olduğunu gösterdi. En azından benim için öyle. Hepinize selamlar

Semih Sağışman
semih@sagisman.net


Bu haber 9,509 kez okundu

Etiketler: Siri,Ios8.3,Apple,Turkce siri

Paylaş       
Yorumlarınız bizim için önemli, lütfen yazınız
  1. 11.06.2015 10:17:16

    Güzel bir yazı olmuş Siri gerçekten kullanışlı fakat pil işini çözüm bulunmadan yazılımın gelişmesi çokta işe yaramıyor ama genede seni seviyoruz siri :)) siri pek şirin


Medyabim Hazır Site